TÜRKİYE’DE YABANCI OLMAK, SORUNLARI VE ÇÖZÜM YOLLARI

Bir ülkede turist olarak veya yerleşmek amacıyla bulunmanın beraberinde getirdiği sorunlar her zaman ortaya çıkar. Her ülkede olduğu gibi Türkiye’de yabancı olmak her zaman kolay değildir.
Türkiye’ye yerleşmek veya yatırım yapmak isteyenlere öncelikle tavsiyemiz turist olarak geldiklerindeki tanıdıkları ortam ile yaşayacakları ortam ve şartların farklı olabileceğini göz ardı etmemeleridir. Çünkü yaşamın bir parçası olmak kültürün de parçası olmak demektir. Bir ülkeye hızlı entegre olmanız hayatınıza aynı oranda olumlu katkı sağlayacaktır.
Bir apartmanda ev almanız aynı apartmandaki Türk veya başka ülke vatandaşları ile ister istemez iç içe geçmenizi sağlayacaktır. Türkiye’nin farklı kültürlerin karışımı bir Anadolu coğrafyası ve kültürü olduğu düşünüldüğünde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı dahi olsa iki Türk arasında bir olaya farklı bakış açıları olabileceğini unutmamanız gerekir.
Türkiye’de insanların size sıcak yaklaşımları ile karşılaşacaksınızdır. İyi insanlar her zaman iyidir ve onlar konusunda kimseyi uyarmaya gerek duyulmaz. Esas amacımız karşılaşabileceğiniz sıkıntılar karşısında ne tür bir yol izlemeniz gerektiğidir.

Öncelikle Türkiye’de bir ev veya Antalya’da bir ev almak istediğinizde o bölgenin kendine has şartlarını iyice öğrenin. Tamamlanmamış bir projeden ev almak istediğinizde projenin ne zaman tamamlanacağını, şirketin veya projeyi yapan kişinin etrafta ne kadar bilindiğini ve maddi durumunu araştırmanız gerekir. Evin benzer diğer evler ile fiyat karşılaştırmasını yapmanız gerekir. Dairenin resmi olarak sizin adınıza kayıtlı olduğunu gösteren belge olan Tapuyu ne zaman alabileceğinizi sormanız ve tüm bu hususları yazılı bir sözleşme ile avukat huzurunda imza altına almanız sizin yararınıza olacaktır. Evin hazır olması halinde dahi aynı işlemleri yapmanız öngörülmeyen sıkıntıların daha kolay çözülmesini sağlayacaktır.
Türkiye’de yabancıların yaşadığı diğer sorunların başında taciz olayları, dolandırıcılık olayları, hırsızlık ve bilgisizliğinden faydalanma gelmektedir. Yabancıların haklarını bilmemeleri ve yalnız görünmeleri dolandırıcılık ve taciz olaylarını daha da artırmaktadır.
Türkiye’de ne tür bir amaç için bulunursanız bulunun bir avukattan görüş almanız, avukat olmadan ve sözleşme yapmadan bir şey almamanız veya bir yere imza atmamanız sizin yararınıza olacaktır. Antalya’da ve tüm Türkiye’de avukat olarak her zaman yardımınıza hazırız.

Av. Samir İsmayilov, Esq, LLM